Život na Mladosti

30.09.2008 21:30 ·

Po ukončení inštitúcie uvedenej v hlavičke stránky sa trom jej teraz už bývalým študentom podarilo dostať na STU v Bratislave. Po oboznámení sa so systémom som sa rozhodol napísať niečo o tom, ako fungujeme, ako aj o univerzite samotnej.

Sme ubytovaní na Mladosti, konkrétne blok A2. Pôvodne mal byť každý na bloku C, ktorý je čerstvo po renovácií, niekde je dokonca kompletne nový nábytok. Pri ubytovávaní samotnom však kompetentní začali meniť študentom bloky a Filipa s Peťom presunuli na áčko. Mňa by tam možno presunuli tiež, no napokon ani nemuseli. Chceli sme byť spolu na izbe, a tak neboli problémy. Boli sme plní očakávania, ako to bude vyzerať. Zistilo sa, že na dva dni. Upratovania.

Okrem chumáčov prachu, pavučín a plesní sme sa pobavili aj na jednej pasci na myši. Podľa plagátov tú bývali pred nami pravdepodobne nejaké baby, prípadne homosexuáli. Teraz je to relatívne obývateľné, zišlo by sa možno namaľovať okenné rámy. Výhodou (nevýhodou) je možno poschodie. Sme na poslednom, sedmičke, nikto nám tak na hlavu skákať nebude. Pri daždi je mierne počuť kvapky, čo príjemne umocňuje spánok.

Z možností a výhod internátu sme sa asi najviac tešili, najmä ja, zvyknutý na „Rýchly internet“, na konečne neobmedzené surfovanie. Je tu veľmi veľa možností, ako sa dostať k informáciám. Celý komplex Mladosti je napojený na satelit (SANET) s gigabitovým rozbočovačom, ktorého kapacita sa delí zhruba medzi 2000 študentov, lepšie povedané medzi tých, ktorí si pripojenie zaplatili. Všetko patrí pod krídla organizácie Ynet (ynet.sk), myšlienkou študentov samotných.

Celý projekt stál viac ako sedem miliónov korún. Výhodou je, že za internet nemusí platiť povinne aj ten, kto ho nechce – opačne je to na Štúraku. V podstate je to však jedno – ak ho u nás na Mladosti niekto nechce, je to pravdepodobne len kvôli financiám. Pripojenie a surfovanie je pekne zabezpečené, špekulanti toho veľa nevymyslia. Pri registrácii do združenia uvediete vašu MAC adresu (alfanumericko-interpunkčný reťazec, jedinečný identifikátor každého sieťového zariadenia) počítača, cez ktorý sa budete pripájať do siete.

V izbe máme štyri sieťové porty (RJ-45) , ktoré sú tiež ošetrené. Teda sa nemôže stať, že sa pripojíte (neoverí sa IP adresa), keď zapojíte koncovku do iného portu ako do toho, ktorý vám nastaví registrátor. Našou prvou vecou po prvom úspešnom pripojení bolo samozrejme vyskúšanie rýchlosti. Sťahovanie (download) sa vyšplhalo na pekných 17,5 Mb/s, rovnako ako aj odosielanie (upload) na 4,0 Mb/s. V domnienke, že ideme vyhľadať nejaké torrenty, sme zistili aj zabezpečenie prezerania obsahu. Sú tu blokované všetky známe porty bittorrentových klientov, takže nám zostávajú klasické http odkazy, alebo druhá voľba – Ynetovský intranetový vyhľadávač Lase.

Ide o niečo ako Google, len v rámci študentskej siete. Podľa prvých vyhľadávacích fráz sa o nedostatok dát naozaj obávať nemusíme... Horšie je to však s rozvrhom. Sedem hodín ráno, čas, kedy začína prvá hodina. Budík o trištvrte na šesť – das ist nicht normal, najmä keď sa večery najlepšie relaxuje. Rozvrh je však pánom nášho času a toto sa deje trikrát v týždni. Do školy je to zhruba pätnásť minút chôdze, čo je celkom výhoda. Najmä keď vidím tie preplnené autobusy, z ktorých vychádzajú enormné počty ľudí.

Prednášky sú vyčerpávajúce, miestnosť pre tristo ľudí, o vetraní nemôže byť reč. Prednášajúci sú, prevažne zvláštni (chápte radšej ako zaujímaví) ľudia, ale tak to podľa mojich skúseností býva v školstve často. Od zapálenia k danej problematike sa buď zajakávajú, alebo žijú vo svojom svete. Hĺbkovo, introvertne riešia svoj zámer, pričom si okolie príliš nevšímajú. A to je určite škoda... Za pozitívum považujem, aspoň zatiaľ, ich nezaujatosť voči študentom. Tento jav na strednej škole bohužiaľ nie je.

Po skončení vyučovania sa ponúka veľa aktivít na trávenie voľného času. V areáli sú viaceré športoviská, napríklad tenisový kurt, dve asfaltové ihriská – basketbalové a mini futbalové. K dispozícii je aj plaváreň a posilňovňa. Študenti sa môžu stať členmi organizácií – Elam a Best. Prvý spomínaný sa nachádza priamo na prízemí v budove oproti nášmu balkónu, ktorú môžete vidieť na obrázku (fotené z balkóna).

Stredy v ňom bývajú diskotéky, raz za mesiac v sobotu tzv. oldies párty. My sa však zdržiavame väčšinou na izbe, počítače pracujú dlhé hodiny. Miestnosť má zdieľané WC a kúpeľňu spolu s jednou jednoposteľovou „samotkou“, kde býva kolega z vedľajšej fakulty. Na záver prikladám 360° panorámu zo stredu našej izby. Ospravedlňte prosím nedokonalé prechody medzi obrázkami, ktoré sú spôsobené dynamickým osvetlením blesku z rôznych vzdialeností od objektov.

V akom stave sú vaše internáty, prípadne priváty? Máte podobný program dňa?

Komentáre:
11.10.2008 11:27 [1] PoloVlad | Zobraziť
11.10.2008 16:45 [2] vasava | Zobraziť
21.05.2009 23:11 [3] PoloVlad
Tak, i keď koncom celého akademického roka, ale predsa som splnil,čo som sľúbil a bol som pozrieť chalanov na Mladosti. No majú to tam svojské, ale im to vyhovuje. Závidím im to, že sú spolu všetci traja, to by som bral aj ja s niekým, koho poznám už dlhšie. Prídem pozrieť aj na rok...
29.05.2009 22:46 [4] Peťo
[3]: no konečne že si sa odhodlal a vidíš, že bolo dobre, mohol si aj skôr prísť...
Pridať príspevok

meno
e-mail (nutný pre zobrazenie gravatara)
web
opíšte číslo päť

v okne