Svet cez hľadáčik

01.03.2009 21:25 ·

Znie to neuveriteľne, ale dokonca i ja som sa rozhodol napísať tu na gympeljj článok. Väčšina ľudí sa asi dovtípi, že v týchto nasledujúcich riadkoch sa budem venovať prevažne fotografovaniu.

Prečo vlastne fotografovanie?

Túto otázku som si v mojom živote už veľakrát položil no a jednoznačnú odpoveď som stále nenašiel, ale v skratke by som chcel opísať ako som sa k tomu vlastne dostal. Už od dectva som mal veľa koníčkov a záľub, asi len málokto o mne vie že som bol v dectve náruživým poľovníkom, t. j. chodieval som aj so známymi poľovníkmi na spoločné poľovačky a lovy (Vlado :D).

Takisto som bol aj dlhoročným rybárom, no a pravdupovediac táto činnosť by ma prakticky bavila i teraz, lenže svoju rybársku výbavu som predal a následne si kúpil prvú digitálnu zrkadlovku. Digitálny fotoaparát som vlastnil už počas štúdií na gymply a využíval som ho aj popri vyššie uvedených koníčkoch.Je pravda že práve môj starý Olympus mi dosť veľa pomohol v mojom fotografickom raste, ale po čase ma jeho zastaralé ovládanie a slabšia technická kvalita foto omrzeli, a tak som si po ukončení gympla doprial už spomínanú digitálnu zrkadlovku Canon EOS 450D.

Väčšina laikov si zrejme myslí, čim lepší foťák - tým lepšie fotky, nuž je to sčasti pravda, ale kvalitne fotky zabezpečujú v prvom kvalitné objektívy ktoré sú častokrát drahšie ako fotoaparáty samotné. Momentálne vlastním 3 ks "skiel" – ale nebudem Vás zaťažovať technickými údajmi a ich využitím. Nedávno som si zakúpil i systémový blesk značky Sigma, no a tým pádom je moja základná fotografická výbava úplná, čiže teoreticky by som si už mohol dovoliť fotiť akcie na ktorých sa dá slušne zarobiť a to sú udalosti typu svadby, plesy, firemné večierky, stužkové-avšak na toto všetko je potrebné už určité renomé a dobré meno, ktoré si ešte len snažím vytvárať.

Moja doterajšia tvorba

V začiatkoch som fotil takpovediac klasiku, obrázky typu "čo najmodrejšia obloha, čo najzelenšia tráva a čo najfarebnejšia kvetinka".Je pravda, že ľuďom sa takéto foto, pokiaľ sú dobre odfotené páčia, ale našťastie ma to omrzelo a začal som hľadať vo fotkách súvislosti, príbeh nápad a určitú výpoveď. Je smutné, že tomuto typu fotiek sa nevenuje až taká pozornosť i v laickej verejnosti, čo je veľmi veľká škoda.

Ale i napriek hmlistej vidine úspechu u širokej verejnosti, šiel som proti prúdu a snažím sa i teraz tvoriť na pohľad nie až tak veľmi ľúbivé foto, do ktorých sa však snažím vkladať svoje pocity, nálady a určitú svoju výpoveď – dalo by sa to nazvať vizuálnou resp. i digitálnou lyrikou. Počas mojej doterajšej “fotokariéry“ som nafotil zatiaľ okolo 20 000 foto.

Ťažko povedať, či je to veľa alebo nie, dôležitejšie je zaoberať sa kvalitou a nie kvantitou. Na záver článku pridám  pár mojich najobľúbenejších foto.

Komentáre:
02.03.2009 19:02 [1] PoloVlad | Zobraziť
Pridať príspevok

meno
e-mail (nutný pre zobrazenie gravatara)
web
opíšte číslo päť

v okne