Štúdium v ČR aneb ja u Pepíkov

10.06.2009 22:21 · Matisek

Zaujam ma Vladov článok o tom, ako žije a študuje v BA na STUBe. Rozhodol som sa napísať svoj pohľad - z odlišného uhla - na štúdium Slováka v Čechách. Lies bitte ...

Znak Českej republiky

Úvodom pre zasvetenie upresnenie - študujem na Fakulte informačních (áno, mäkké "í") technológií Vysokého učení technického v Brně. V prípade záujmu viď. FIT VUTBr.

Prečo ČR? Nemyslím si, že to, čo sa naučím v Brne, bude výrazne odlišné od toho, čo v škole pochytia kolegovia v BA. Argumentami pre mňa boli hlavne dobré "recenzie" na prístup učiteľov, vybavenie, atď. Ďalej istý komfort (koleje, fungl nová fakulta ...) a v neposednom rade veľmi dobré spojenie BN -> Brno. By ste neverili, koľko tam chodí z BN priamo autobusov a cesta trvá tak 3h, čo je pokiaľ viem porovnateľne s cestou do BA.

Koleje sú určite miesom, kde študujúci človek trávi väčšinu času. Tie brnenské majú nesporne svoje výhody, ale i nevýhody. Medzi tie dobré stránky patrí vynikajúca dostupnosť. Neviem o nikom, kto by nemohol do Brna denne dochádzať a zároveň by nedostal intrák. Jedine ak by zabudol podpísať zmluvu alebo zaplatiť zálohu :D. Verte mi, že aj také sa bežne deje. Dôkazom bol jeden chalanisko, ktorý v našej izbe prespával celý zimný semester na karimatke a nafukovačke :D. Pre mňa sú obrovskou výhodou študenské menzy (jedálne) a pizzere. Je strašný luxus, že rovno pod intrákom máme pizzeriu, kde za 40-50Kč máte veľkú pizzu podľa chuti. Aj keď, pri častejšej konzumácii sa to človeku prijje :P.Cenou za toto všetko je pochopiteľne vyššia cena - cca 75€/mesiac. "Vďaka" tomu, že si vyberáme a rezervujeme konkrétne izby, je hlavne u prvákov zlé, že sa často dostanú k ľuďom iných falúlt a ročníkov.

Škola je od koleje dosť ďaleko, keďze bývame doslova pri lese (minule nam pri intraku behal jeleň alebo čo to bolo za tvora). Ak by som sa chcel odviest priamo ku škole, musel by som absolvovať dve jazdy autobusmi a jednu električkou (aneb šalinou, jak tomu Brňáci říkají).

fakulta

Fakulta (viď hore) je bývalý kláštor. Na druhej strane odfotenej cesty je postavená veľká presklenná budova, spojená s historickou buudovou mostom ponad už zmienenú cestu. Predmety, prednášky a učitelia samotní sú veľmi zaujímaví - záleži ale asi na tom, koho čo zaujíma :D. Veĺkou výhodou je flexibilný rozvrh. Všetky prednášky máme robené dvojmo, lebo je nás jak hadov a naraz by sme sa nepomestili, takže je možné vybrať si. Vďaka takýmto čachrom som si v lete mohol dovoliť tráviť v Brne 3 noci týždenne. Niektorí ľudia považujú túto školu za veľmi náročnú. Ja však tvrdím, že ak sa chce, a ak to človeka baví IDE TO (ľahko) !

Ľudia ktorých v Brne stretávam sú pochopiteĺne často inej národnosti. Neberú na nás však ani vidle, ani kosáky a ani kalašnikovov, takže žijeme a dýchame v zdraví a pohode :). Rozdiely medzi Čechmi a Slovákmi sa pochopiteľne dajú nájsť. Česi sú podľa mojich skúseností pohodovejší národ, možno viac zábavnejší. Dokážu si uťahovať naozaj zo všetkého. Podľa pozorovaní si viac vážia tradície, staré hodnoty, zaužívané spôsoby a pod. Napr. názvy mesiacov, ktoré sa diametrálne odlišujú od štandardu s malými obmenami používaným vo väčšine európskych jazykov. Výnimkou je asi len vypúštanie náboženstva zo života ľudí.

Česi sú často pokladaní za "bratov" Slovákov. Takto to vnímame, bohužiaľ, podľa mojich skúsenosti možno len my. Pre mladých v ČR sme cudzinci ako ktorýkoľvek iní - možno nám trochu rozumejú (naozaj len trochu) a stretávajú nás častejšie, ale inak Slovák-Poliak-Francúz je to jenno. Rovnako aj rivalita CS-SK napr. v hokeji je tiež, myslím, len z našej strany. Pre Čechov sme súper ako každý iný.

Nemôžem si však vôbec sťažovať. Bývam s dvoma Kolínčanmi. Prišiel som tam ako "vetřelec" do hotovej partie a bez problémov ma vždy zavolali von. A či sa pilo na izbe, alebo vonku alebo najčastejšie v hospodě, bola fun :)

Hospoda vs. krčma - téma na odlahčenie na záver. Ak si myslíte, že ide o tú istú inštitúciu v dvoch jazykoch, mýlite sa. V slovenskej krčme sa pije, chlasce, nasáva, fajčí a možno aj nadáva :P. V českej hospodě sa však okrem toho aj konzumuje jedlo. Na rozdiel od SR je v Čechách úplne bežné, že sa v hospodách je. Minimum každého menu je utopenec, nakládaný hermelín a bramboráky (zem. placky). Ďalším rozdielom je prístup k zákazníkovi. Na Slovensku máte niekedy dojem, že čašníkov svojimi objednávkami len obťažujete. V ČR sám čašník ochotne obieha stoly a píše jednu čiarku za druhou na zozname skonzumovaných pív :D. Aj v najhoršej socke budete počuť "Co to bude pane?"

Všetko - aj aj štúdium v ČR má svoje klady a zápory. Dúfam, že som Vám poskytol objektívny a zaujímavý pohľad Slovenského študenta v metropole Moravy.

Komentáre:
11.06.2009 14:07 [1] vasava
S tou pizzou to máte asi lepšie. Tam, kde nakupujeme my, mali jeden trojuholník za euro, pri kúpe troch bol jeden zadarmo. Ako som sa pred pár dňami nerád dozvedel osobne od predavača, túto akciu vraj už zrušili. Dúfam, že nie natrvalo, lebo inak prídu o polovicu tržieb :D.

Ako hodnotíš tých učiteľov, boli recenzie pravdivé?
| web
11.06.2009 23:32 [2] Matisek | Zobraziť
12.06.2009 08:46 [3] PoloVlad | Zobraziť
12.06.2009 16:45 [4] cviro
matisek ty nas pepik...ale nie..dobe to boo kua..jao BA pisat nebudem to skoda riadkov..skor by sa dalo napisat krcmovy zivot...vaz sa mato..a stredu ideme pozret do Brna
12.06.2009 17:52 [5] Matisek | Zobraziť
Pridať príspevok

meno
e-mail (nutný pre zobrazenie gravatara)
web
opíšte číslo päť

v okne