Strongman - Bánovský silák

14.09.2008 18:00 ·

Na tohtoročnom Strongmanovi, ktorý sa konal 7.9.2008 v Bánovciach nad Bebravou boli aj súťažiaci z Čiech, ktorí prišli potrápiť najmä minuloročného víťaza súťaže Michala Petríka. Ten však nenechal nič náhode.

Celú akciu organizovali manželia Majka a Braňo Golieroví. O moderovanie a spev sa postarala speváčka ANAWI, no nechýbali ani iní hostia známi z predošlých podujatí. Krkolomné polohy predviedla "hadia žena", v tanci bánovská skupina PROWOKATERZ a vystúpili tiež dve pekné fitnesky. Za podpory niekoľkých sponzorov siláci mohli predviesť svoje výkony v náročných disciplínach, ktoré dali zabrať každému borcovi.

Slovenskí účastníci:

 • Petrík Michal
 • Szoboslay Alexander
 • Moravský Ivan
 • Haver Imrich
 • Tóth Gabriel
 • Piroš Tomáš
 • Galbo Tomáš

Českí účastníci:

 • Svoboda Lukáš
 • Kokš Petr
 • Svozil Jiří
 • Janda Jiří

V úvodnej disciplíne, v ktorej chlapi zdvíhali nad hlavu 100 kg kladu, boli dvaja víťazi - Petr Kokš a Alexander Szoboslay. Obom sa podarilo dosiahnuť 13 zdvihov. Ďalej nasledovalo nosenie 100 kg vážiacich železných "kufrov" na vzdialenosť 20 metrov, spojené s následným dvojnásobným prevracaním pneumatiky (tam a späť) s hmotnosťou 400 kg!

Disciplínu vyhral Michal Petrík z Dubodiela, za ním nasledoval Lukáš Svoboda, ktorý sa tak dostal do vedúcej pozície v priebežnom hodnotení vďaka pol bodovému náskoku. Súboj sily a vytrvalosti o prvé miesto patril preto práve týmto dvom rivalom. Ako pozornosť niektorí šťastlivci z publika dostali aj časopis Muscle & Fitness (chlapík v bielom).

O zaujímavé pohľady nebola núdza. Nosiči "kufrov" mali čo robiť, keď niektorí jednotlivci doslova šprintovali kvôli dosiahnutiu lepšieho času a pohľad na nich v pohybe bol veľmi efektný.

Skupina breakerov z Bánovciec pod názvom PROWOKATERZ predviedla veľmi pekné tanečné kreácie. Pri ukončovaní vystúpenia sa jeden ich člen vžil natoľko do tanca, že zostal na podložke sám a jeho kolegovia sa mu len s údivom prizerali. Najmladším členom Strongmenov bol sedemnásťročný Tomáš Galbo (holohlavý v bielom tričku), ktorý sa začal venovať silovým cvičeniam ako aj posilňovaniu samotnému už od pätnástich rokov. Skončil síce posledný, no vzhľadom na jeho vek s ním treba do budúcna určite počítať.

Mierne sťažnosti divákov smerovali na zlý výhľad na súťažiacich, pretože sa v ohraničenom areáli nachádzalo možno až priveľa záberuchtivých fotografov, ktorí niekedy stáli priamo pred silákom v akcii. Stala sa aj jedna vtipná kuriozita, kedy pomocník v červených nohaviciach odhadzujúc lano pri ťahaní trucku borcom nabok, potiahol lano natoľko, že súťažiacemu vypadlo z ruky a nemal za čo ťahať.

Ťahanie trucku s hmotnosťou 7,5 T bola mimochodom tretia disciplína. Zvíťazil v nej Lukáš Svoboda, niektorými nazývaný aj "Český zázrak", prenasledovaný Michalom Petríkom. V tejto fáze súťaže bolo veľmi ťažké predvídať, kto z nich by ju mohol vyhrať. Na nasledujúcich prvých dvoch fotografiách je český borec, ktorý mal s výškou nad dva metre nad celou situáciou určite najväčší prehľad. Veľmi nezvyčajný bol aj jeho postoj a chôdza.

Na nasledujúcich obrázkoch vľavo hore môžete vidieť Michalove Petríkove kolegiálne povzbudzovanie svojho konkurenta, ktorého hluk iste dobre motivoval k lepším výkonom. Vpravo hore je zamyslený pohľad kolegu Andreja. Niektoré zábery sú práve z jeho prístroja. Braňo a jeho pomocníci mali po celý čas celú akciu pod kontrolou, nestal sa žiaden úraz.

Predposlednou disciplínou bol superyoke - borci niesli na pleciach dva po stranách pripevnené betóny. Išlo určite o veľkú záťaž na chrbticu, každý z chlapov mal aspoň jednu zastávku, kedy bol nútený celú konštrukciu položiť na zem. Poradové miesta sa rázom zmenili a do čela sa opäť dostal Michal Petrík, ktorý dovtedy strácal 1,5 bodu na Lukáša Svobodu.

Okrem ANAWI (Ivana Novotná) - speváčky a moderátorky celej akcie, sa predviedla aj "hadia žena" Zuzana Mošaťová a ukázala, ako ekvilibristicky dokáže svojimi ústami v stoji zdvihnúť ružu položenú na zemi. Na istý čas sa dokonca aj samotní Strongmeni stali divákmi s fotoaparátom v ruke.

Poslednou úlohou silákov bolo nosenie takzvaného afrického kameňa. V Bánovciach išlo o kameň bánovský, konkrétne 150 kg vážiaceho železného odliatku. Úlohou bolo zodvihnúť kameň z podložiek a kráčať s ním z jednej strany areálu k druhej, čo najviac krát. Štandardom borcov bol zhruba 1,5 násobok dĺžky, no tí najlepší predviedli aj 2,5-3 násobok.

Prvá dĺžka bola zdolateľná pre každého siláka, no s nasledujúcimi metrami sa ich tvár začala nebezpečne mračiť, nastala prudká zmena farby a vtedy mal každý centimeter cenu zmeny poradia. Vľavo dole Tomáš Galbo zachytený pri púšťaní kameňa na zem, vedľa najvyšší strongman s jeho opäť špecifickým postojom.

K vyvrcholeniu súťaže zostával test výkonnosti už len pár zvyšných adeptov na umiestnenie, ktorí samozrejme tiež neboli ukrátení o povzbudzovanie. Prvé kroky s kameňom boli vcelku uvoľnené, skutočná výdrž každého jednotlivca sa dala spozorovať až po prvej otočke, kedy začali borcom dochádzať sily.

Na záver sa predviedol víťaz minuloročného strongmana Michal Petrík a všetkým, ktorí pochybovali o jeho umiestnení dokázal, že táto disciplína patrí len jemu. Kameň pustil z rúk až po 3,5 násobku dĺžky areálu, čím získal ďalšie cenné body, ktoré rozhodli nielen o víťazovi samotnej disciplíny, ale aj o celkovom víťazstve súťaže. Po roku znovu obhájil titul, ktorý mu právom patrí. Predviedol naozaj pekný výkon.

Tabuľka výsledkov:

Poradie Meno Štát Klada Kufre-pneu. Truck Superyoke Kameň Spolu
1 Petrík Michal SK 7,5 11 10 11 11 50,5
2 Svoboda Lukáš CZ 9 10 11 9 5 44
3 Kokš Petr CZ 10,5 7 7 10 7 41,5
4 Szoboslay Alex. SK 10,5 6 8 5 6 35,5
5 Svozil Jiří CZ 5,5 9 5 6 10 35,5
6 Moravský Ivan SK 4 5 3 8 9 29
7 Haver Imrich SK 7,5 8 6 4 3 28,5
8 Tóth Gabriel SK 5,5 3 4 7 4 23,5
9 Piroš Tomáš SK 2,5 2 1 2 8 15,5
10 Janda Jiří CZ 0 4 9 0 1 14
11 Galbo Tomáš SK 2,5 1 2 3 2 11,5
Komentáre:
27.05.2009 00:11 [1] cviro | Zobraziť
Pridať príspevok

meno
e-mail (nutný pre zobrazenie gravatara)
web
opíšte číslo päť

v okne